• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Charakter działań przewidzianych w projekcie programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza

30 Listopad 2009
kategoria:
Aktualności

Nędza , dnia 27.11.2009r.

PPŚP 761/4/09

INFORMACJA


Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 z. późn. z.m.) , po uzyskaniu uzgodnień z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach Nr RDOŚ-24-WOOŚ/0713/351/09/jw. Z dnia 17.11.2009r. oraz Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Katowicach Nr NZ/521/D/0254/281/09 z dnia 10.11.2009r. , odstępuje się od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu "Programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza".


Uzasadnienie

1. Charakter działań przewidzianych w projekcie programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza.

a) stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć

Dokument zakłada realizację przedsięwzięć na terenie gminy, polegających na wymianie starych , nieekologicznych kotłowni w budynkach jednorodzinnych należących do osób fizycznych ( mieszkańców gminy) oraz montaż instalacji solarnych.

Projekt programu ograniczania niskiej emisji jest odpowiedzą na potrzeby , wynikające z dbałości o środowisko naturalne na poziomie samorządu lokalnego. Dokument jest niezbędnym elementem umożliwiającym ubieganie się o środki Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W wyniku realizacji zadań zaplanowanych w projekcie dokumentu , znacznie polepszy się stan środowiska , szczególnie stan powietrza poprzez zmniejszenie emisji z nieekologicznych kotłowni węglowych.

b) powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach


Założone cele i przyjęte w projekcie programu ograniczania niskiej emisji są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, Polityką Ekologiczna Państwa, Programami Ochrony Środowiska ( wojewódzkim i powiatowym). Planowane działania zmierzają do osiągnięcia celów wyszczególnionych w ww. dokumentach.

c) przydatność w uwzględnianiu aspektów środowiskowych, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska

Głównym celem projektu programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza jest dążenie do stworzenia systemu ochrony środowiska zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania będą miały w szczególności wpływ na poprawę stanu środowiska na terenie Gminy Nędza.
W wyniku realizacji programuę oddziaływań negatywnych, z uwagi na brak planów związanych z budową na terenie gminy nowych kotłowni. Programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza uwzględnia zasadę zrównoważonego rozwoju jako wiodącą przesłankę planowanych działań.

2. Rodzaj i skala oddziaływania na środowisko
a) Prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość i odwracalność oddziaływań

Program ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza jest dokumentem, którego głównym celem jest określenie dla gminy drogi do osiągnięcia celów w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego , można by powiedzieć, że odstąpienie od realizacji zapisów programu oznaczać będzie odstąpienie od realizacji strategicznych działań w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska.
W obliczu zaproponowanych działań w ramach programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza należy stwierdzić, iż nie będzie znaczącego oddziaływania na środowisko. Nie przewiduje się budowy instalacji służących ochronie środowiska, które mogłyby oddziaływać w znacznym stopniu na jej stan.
Zasięg działań związanych z realizacją programu ma wyłącznie charakter lokalny związany z Gminą Nędza.

b) Prawdopodobieństwo wystąpienia działań skumulowanych lub transgranicznych

W wyniku realizacji zadań przewidzianych w projektowanym dokumencie nie będą występować działania skumulowane ani transgraniczne oddziaływania na środowisko i na tej podstawie przedmiotowy dokument nie musi być poddany procedurze transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.

c) Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska

Program ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza dokumentem zawierającym opis zamierzeń mających na celu poprawę sytuacji środowiska w odniesieniu do elementu jakim jest powietrze atmosferyczne. Działania będzie charakteryzować się pozytywnym wpływem na środowisko i zdrowie ludzi.

3. Cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko, w szczególności:

a) obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystanie terenu

• Stawy Łężczok PLH240010 – obszar Natura 2000

Ostoja obejmuje kompleks 8 stawów o powierzchni od 2 do 90 ha (łącznie 247 ha), istniejących tu od XIII wieku. Kompleks stawów otaczają lasy o charakterze naturalnym, z licznymi starymi drzewami. Największy obszar pokrywają grądy Tilio-Carpinetum, są też płaty łęgów wiązowo-jesionowych Fraxino-Ulmetum, olsów Circaeo elongatae-Alnetum, a także łęgów wierzbowo-topolowych Salici-Populetum. Na terenie obszaru występują też niewielkie powierzchnie łąk, starorzecza. Płynie tu niewielka rzeka Łęgoń. Stawy są częściowo porośnięte trzciną i szuwarami (25-50% powierzchni stawów). Na niektórych groblach rosną stare dęby.
• Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Katowickiego z dnia 23 listopada 1993 r. i obejmuje obszar 49.387 ha. Od północy i południa przylega do niego pięć stref otulinowych o łącznej powierzchni 14.010 ha. Położony jest w południowo – zachodniej części województwa śląskiego i zajmuje wschodnią część Kotliny Raciborskiej oraz północne fragmenty Płaskowyżu Rybnickiego. Obszar PK,,CKKRW’’ położony jest w obrębie zlewni Rudy, Suminy i Bierawki. Tylko niewielka, zachodnia jego część należy do przyrzecza Odry. Obfitość wód, zwłaszcza powierzchniowych, przyczyniła się do znacznego zróżnicowania warunków siedliskowych, a co za tym idzie do rozwoju wielu cennych gatunków flory i fauny. Wszechdostępna woda odgrywała również kluczowe znaczenie w gospodarce Cystersów. Ze względu na rekreacyjno – turystyczne funkcje obszarów chronionych istotną cechą położenia jest bezpośrednie sąsiedztwo takich miast jak: Gliwice, Żory, Rybnik, Racibórz. Ośrodkiem węzłowym jest miejscowość Rudy w gminie Kuźnia Raciborska, znana przede wszystkim z lokalizacji pocysterskiego zespołu klasztorno – pałacowego.
Szata roślinna ukształtowała się tu w holocenie, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia plejstoceńskiego. Tworzyły ją prawie wyłącznie zespoły leśne. Do dzisiaj ekosystem leśny przetrwał głównie na terenach nieatrakcyjnych dla rolnictwa z powodu nieurodzajnych, piaszczystych gleb (rozległy kompleks lasów rudzkich w północnej i środkowej części Parku) oraz w miejscach trudnodostępnych ze względu na zabagnienie lub niekorzystną rzeźbę terenu (jary, stoki). Najnowsze prace florystyczne potwierdziły występowanie 49 gatunków roślin naczyniowych objętych ochroną gatunkową. Natomiast 29 innych gatunków chronionych wyginęło tu na stanowiskach naturalnych w ciągu ostatnich stu lat. Florę Parku wzbogacają gatunki przybyłe w sposób naturalny z różnych krain geograficznych, między innymi: z Niziny Węgierskiej przez Bramę Morawską, z Karpat i z Sudetów.

Na obszarze Parku Krajobrazowego odnotowano 14 gatunków płazów, 6 gatunków gadów, 236 gatunków ptaków oraz 50 gatunków ssaków. Spośród kręgowców uznawanych za zagrożone w skali kraju, zakwalifikowanych do “Polskiej czerwonej księgi zwierząt", w granicach Parku przystępują do rozrodu: traszka grzebieniasta, bąk, bączek, hełmiatka, bielik, zielonka, podróżniczek i przedstawiciel nietoperzy - borowiaczek, a przypuszczalnie także gniewosz plamisty, rożeniec, kania czarna, koszatka i popielica. Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" chroni przestrzeń głównego w południowej Polsce korytarza ekologicznego przebiegającego równoleżnikowo. Łączy on doliny górnej Wisły i Odry oraz strefy podgórskie Karpat i Sudetów. Tworzą go zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich. Krytyczny, najwęższy pas pomostu ekologicznego znajduje się wokół Szczejkowic. Tamtejszy ekosystem leśny wymaga tym samym szczególnej ochrony. Opisywany ciąg ekologiczny dopełniany jest przez systemem hydrograficzny rzek: Rudy, Pszczynki, Korzeńca i Gostyni, umożliwiający migrację organizmów wodnych między zlewniami Wisły i Odry.
Najbogatszym przyrodniczo terenem w obrębie PK “CKKRW" jest kompleks leśno-stawowy “Łężczok" w okolicach Raciborza, będący obecnie jedynym rezerwatem w granicach Parku. Ochronę prawną “Łężczoka" przez uznanie za rezerwat przyrody wprowadzono w 1957 roku w celu zachowania wielogatunkowego lasu łęgowego, alei zabytkowych drzew, starorzeczy rzeki Odry ze stanowiskiem kotewki orzecha wodnego oraz miejsc lęgowych awifauny. Rezerwat przyrody “Łężczok" zajmuje około 400 ha, w tym 134 ha powierzchni leśnej i 247 ha stawów.
• Łąka trzęślicowa

Łąka trzęślicowa ze stanowiskami regionalnie rzadkich i ustępujących gatunków roślin o powierzchni 1,2 ha powołana w 2004r. rozporządzeniem nr 44/2004 wojewody śląskiego z 16.07.2004 r. (Dz. Urz. Woj. Śl. nr 67/2004, poz. 1997).


b) formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.

W odniesieniu do potencjalnego zagrożenia obszarów chronionych wynikających z działań zaproponowanych programie ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza należy stwierdzić, iż nie będzie możliwości negatywnego wpływu na te obszary.
Nie przewiduje się inwestycji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na gatunki i siedliska chronione w ramach obszaru Natura 2000.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż realizacja zadań wynikających z zapisów programu ograniczania niskiej emisji w Gminie Nędza nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko a zapewni skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.

do góry