do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

JAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Kroszonkarskie cuda na konkursie w Nędzy

28 Marzec 2018
kategoria:
Aktualności
 

Już po raz 15. szkoła w Nędzy zorganizowała międzyszkolny konkurs kroszonkarski. Prawdziwe cuda tworzyli uczestnicy w wieku od kilku do kilkunastu lat, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Poziom niektórych prac zadziwiał nawet jury!

Każdego roku konkurs cieszy się bardzo dobrą frekwencją. Do Nędzy przyjeżdżają z sołectw całej gminy, ale nie tylko, bo też m.in. z Budzisk, Lysek czy Zwonowic. Co roku nie brakuje też wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach - to najstarsi uczestnicy.

O tytuł najpiękniejszej kroszonki walczyło w tym roku kilkudziesięciu młodych artystów, podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Techniki zdobienia jajek były przeróżne, każdy okaz robił ogromne wrażenie.- Chcemy pielęgnować tradycje Świąt Wielkanocnych, które są dla nas bardzo ważne - mówi nauczyciel szkoły w Nędzy Krzysztof Janiszewski, który organizuje konkurs wspólnie z Małgorzatą Kozielską.

Nauczycielka w dzieciństwie była jedną z najmłodszych twórczyń ludowych i pięlegnowanie zwyczajów regionu zawsze było dla niej bardzo ważne. Tak właśnie przed laty zrodził się pomysł zorganizowania konkursu kroszonkarskiego. - Cieszę się, że mimo upływającego czasu zawsze znajdzie się wśród młodych ktoś, kto zechce sztukę kroszonkarską opanować - mówi nauczycielka.

W konkursie właściwie co roku biorą udział chłopaki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Są zaangażowani, kreatywni i dokładni. - Przygotowują się sumiennie i np. w internecie podpatrują nowych technik - mówi nauczycielka Ewelina Szemiel-Nitka. - To dla chłopaków sposób na wyciszenie i nauka cierpliwości - dodaje.

W jury konkursu zasiadły panie: Julita Ćwikła - etnograf raciborskiego muzeum, Małgorzata Drożdż - znana kroszonkarka z Górek Śląskich oraz Joanna Lepiarczyk - przedstawiciel Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Małgorzata Drożdż niedawno sama święciła kroszonkarski sukces. Na konkursie "Górnośląskie kroszonki" organizowanym od ponad 20 lat przez Muzeum Górnośląskie zdobyła w tym roku wyróżnienia w dwóch technikach - rytowniczej oraz malowania woskiem. - Tradycję zdobienia jajek w niedzielę wielkanocną pamiętam od dzieciństwa. Zwyczaj pielęgnowało się również w moim domu. Jajka zdobiło się woskiem przy rozgrzanym piecu - wspomina.

Sztukę przekazuje młodszym pokoleniomprowadząc zajęcia kroszonkarskie dla dzieci i młodzieży.  - Trzeba sporo ćwiczyć, bo kroszonkarstwo wymaga i precyzji i pomysłowości - przyznaje.

Wyniki Konkursu Kroszonkarskiego 2018:

Kategoria klasy 1-3:
1. Zofia Wanglorz
2. Anna Nowakowska
3. Amelia Meissner
Wyróżnienie: Eryk Skupień.

Kategoria klasy 4-6:
1. Nicole Jezusek
2. Agnieszka Czorny
3. Judyta Kłosek
Wyróżnienia: Mateusz Traliszewski, Natalia Janeczko, Natalia Klyta.

Kategoria klasy 7 i gimnazja:
1. Magdalena Pytlik
2. Monika Cieślik
3. Karolina Sawicka
Wyróżnienia: Dominik Mijas, Rafał Mazur, Jakub Dziedzic.

 • 1
 • 2
 • 3

 

kategoria: Powiązane pliki [4]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
mp3 Małgorzata Kozielska, nauczycielka ze szkoły w Nędzy.mp3 18-03-28 12:47 586.54KB pobierz plik: Małgorzata Kozielska, nauczycielka ze szkoły w Nędzy.mp3
mp3 Małgorzata Drożdż, kroszonkarka z Górek Śląskich.mp3 18-03-28 12:48 1MB pobierz plik: Małgorzata Drożdż, kroszonkarka z Górek Śląskich.mp3
mp3 Krzysztof Janiszewski, nauczyciel szkoły w Nędzy.mp3 18-03-28 12:48 331.03KB pobierz plik: Krzysztof Janiszewski, nauczyciel szkoły w Nędzy.mp3
mp3 Ewelina Szemiel-Nitka, nauczycielka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach.mp3 18-03-28 12:48 556.75KB pobierz plik: Ewelina Szemiel-Nitka, nauczycielka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach.mp3