do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

JAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Rewitalizacja? Ważni są ludzie

12 Kwiecień 2017
kategoria:
Aktualności
Od lewej: Mariusz Andrukiewicz i Roman Gruszczyk
Od lewej: Mariusz Andrukiewicz i Roman Gruszczyk

Co to jest rewitalizacja i na czym polega? Tego mogli dowiedzieć się mieszkańcy gminy Nędza, którzy wzięli udział w spotkaniu jakie się odbyło Gminne Centrum Kultury w Nędzy.

Spotkanie poprowadzili Mariusz Andrukiewicz z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być razem" oraz Roman Gruszczyk ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych "Delta Partner".

Najogólniej mówiąc, rewitalizacja to wyprowadzenie danego obszaru ze stanu kryzysowego poprzez usunięcie albo złagodzenie zjawisk, które spowodowały jego degradację. - A przy tym nie zapominając o lokalnej społeczności - dopowiada Roman Gruszczyk. - Chodzi o to, żeby inwestycje przekładały się na lepsze życie mieszkańców - wyjaśnia.

Rewitalizacja to miraż działań inwestycyjnych i społecznych, dlatego tak ważne, by ludzie byli włączeni w ten proces - urzędy, organizacje i stowarzyszenia, firmy i po prostu mieszkańcy, szczególnie ci, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi czy społecznymi.

Na przestrzeni lat zmienił się sposób myślenia o rewitalizacji. Wcześniej najwięcej działań było kierowanych na inwestycje - poprawianie wizerunku placów, ulic, obiektów, chodników. - Dziś próbujemy przekonywać urzędników, że jeśli coś remontujemy, to powinno to wynikać z diagnozy problemów społecznych - tłumaczy Mariusz Andrukiewicz. - Czyli dla przykładu, jeśli w gminie występuje problem bezdomności, uzależnień czy bezrobocia, to wszelkie działania rewitalizacyjne powinny służyć ich rozwiązaniu - dodaje.

W grudniu ubiegłego roku pomiędzy Województwem Śląskim a Gminą Nędza podpisana została umowa na realizację projektu pn. „Program Rewitalizacji Gminy Nędza” w ramach programu „Śląskie programy rewitalizacji – wsparcie dla gmin”.

Dokument ma powstać do końca czerwca tego roku. Na jego stworzenie udało się pozyskać środki zewnętrzne w wysokości 33.750,00 zł przy całkowitej wartości 37.500,00 zł.

Do tworzonego programu zbierane są propozycje konkretnych projektów. Mogą je składać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, czy samorząd. Autorzy projektów ujętych w programie rewitalizacji, mogą ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację.

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
mp3 Roman Gruszczyk i Mariusz Andrukiewicz.mp3 17-04-12 11:09 3.46MB pobierz plik: Roman Gruszczyk i Mariusz Andrukiewicz.mp3