do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

JAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Szkoła w Nędzy jak fińska? Dyrektor prelegentem na międzynarodowej konferencji

31 Październik 2017
kategoria:
Aktualności
Maria Czerwińska z prezentem od jednej z uczestniczek konferencji, autorki książki pt. "Dialog zamiast kar"
Maria Czerwińska z prezentem od jednej z uczestniczek konferencji, autorki książki pt. "Dialog zamiast kar"
  Maria Czerwińska podczas konferencji w Białymstoku
Maria Czerwińska podczas konferencji w Białymstoku
 

Jak to jest, że dyrektor wiejskiej szkoły w gminie o barwnej nazwie zapraszana jest na międzynarodowe konferencje i proszona o wygłoszenie wykładu? Że w kuluarach ludzie z całej Polski pytają ją potem: "jak ona to robi?". - My też otwieramy okna - uśmiecha się Maria Czerwińska, dyrektor szkoły w Nędzy, która wzięła udział w konferencji o fińskim modelu edukacji jaka została zorganizowana w Białymstoku pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Ambasady Finlandii.

Fiński model edukacji jest znany na całym świecie przede wszystkim dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zarówno z poziomu zarządzania oświatą, jak i metod edukacyjnych. Według Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów szkoły fińskie wykazują się jednym z najwyższych wskaźników poziomu umiejętności na świecie.

Maria Czerwińska często uczestniczy w różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach, na których nierzadko występuje z wykładami. Jednak tematyka białostockiego forum nie była codzienną. - Zastanawiałam się o czym mogłabym opowiedzieć na konferencji dotyczącej fińskiego modelu nauczania - przyznaje dyrektor Czerwińska.

I okazuje się, że szkoła w Nędzy ma z tymi fińskimi trochę wspólnego. - Choć uważam, że żadnego modelu nauczania nie powinno się przyjmować bezkrytycznie. Trzeba pamiętać, że pracujemy z żywym "materiałem". To co uda mi się wprowadzić w jednej klasie, może już nie zadziałać w innej. To wymaga dostosowania metody do ucznia - podkreśla dyrektor z Nędzy.

Maria Czerwińska na konferencji wystąpiła obok prelegentów - przedstawicieli, m.in. uniwersytetów helsińskiego i warszawskiego. Ona podczas swojej prezentacji mówiła po prostu o tym co dzieje się w kierowanej przez nią szkole. Tu projekt goni projekt, nauczyciele je piszą, zgłaszają, realizują ze swoimi uczniami. Od wielu lat zdobywają najwyższe miejsca w kraju na ważnych konkursach. Chętnie się dokształcają. - Wiem, że zawsze muszę zacząć od siebie. To ja przede wszystkim powinnam chcieć się rozwijać, bywać na szkoleniach, konferencjach i spotkaniach, by mobilizować do tego samego nauczycieli - przyznaje.

Proces nauczania w Finlandii jest mocno zindywidualizowany. Tam każdy uczeń traktowany jest inaczej. - Nie wrzucam wszystkich uczniów do jednej szuflady. Ktoś na egzaminie uzyska świetne wyniki, ale będzie to wynikało po prostu z jego zdolności. Ktoś inny ocenę będzie miał w czyjejś opinii słabszą, za to włożył w to nadludzki wysiłek. I to staramy się doceniać - podkreśla dyrektor Czerwińska.

Co jeszcze nas łączy z fińską szkołą? Okna. - Niedawno ukazała się książka pt. "Fińskie dzieci uczą się najlepiej". Jej autorem jest amerykański nauczyciel, który w trakcie swojej kariery przeniósł się do Finlandii. Bardzo rozbawił mnie fragment, w którym pisze, że w Finlandii w trakcie zajęć... można otwierać okna. Robimy dokładnie to samo! - uśmiecha się dyrektor.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ WIDEO TVP3 BIAŁYSTOK DLA KTÓREJ MARIA CZERWIŃSKA UDZIELA WYWIADU --> https://bialystok.tvp.pl/34585782/27102017-godz2130

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
mp3 Maria Czerwinska, dyrektor szkoły podstawowej w Nędzy.mp3 17-10-31 13:36 3.46MB pobierz plik: Maria Czerwinska, dyrektor szkoły podstawowej w Nędzy.mp3