do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

JAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Uczniowie z Nędzy w Zella-Mehlis w ramach wymiany polsko-niemieckiej

21 Październik 2018
kategoria:
Aktualności

Szkoła Podstawowa w Nędzy już od 9 lat współpracuje ze szkołą w Zella-Mehlis w Niemczech (Turyngia). Współpraca polega na organizowaniu wymiany uczniów. W kwietniu szkoła przyjmowała gości w Nędzy, we wrześniu nadszedł czas na rewizytę w Niemczech. Projekt był współfinansowany przez: Urząd Gminy Nędza, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie i rodziców uczestników.

Cały tydzień (16-22 września) był pełen atrakcji dla grupy 12 uczniów i nauczycieli języka niemieckiego - Anity Grycman i Aleksandry Nieć. Pierwszego dnia miały miejsce zajęcia w szkole, zwiedzanie akwarium morskiego w Zella-Mehlis. Przy pięknej pogodzie można było podziwiać przepiękne tereny podczas wędrówki górskiej na górę Ruppberg. We wtorek uczestnicy pojechali do przepięknego miasteczka powiatowego Schmaldalden. Po zwiedzaniu miasta słynnego z pięknej zabudowy szachulcowej uczniowie zwiedzili fabrykę czekolady "Viba". Podczas zajęć z cukiernikiem mogli wypróbować swoich umiejętności i wykonać czekoladki i lizaki z czekolady.

Środa to dzień sportowo-artystyczny. Uczniowie pojechali do miejscowości Oberhof, gdzie zwiedzali miejsca uprawiania sportów zimowych: skocznię, tor saneczkowy, halę zimową ze sztucznym śniegiem do trenowania biegów na nartach. Później każdy uczeń mógł spróbować strzelania z prawdziwego karabinku biathlonowego. Dodatkowo tego dnia uczestnicy wymiany mogli zobaczyć, jak wykonuje się ozdoby szklane, np. bombki. Każdy uczeń samodzielnie "wyprodukował" ozdobę dla siebie, którą mógł według uznania przyozdobić i zabrać do domu.

W czwartek miała miejsce wycieczka do Erfurtu. Tam zwiedzano miasto, katedrę, można było zrobić drobne zakupy oraz wziąć udział w grze miejskiej. Cały dzień upłynął we wspaniałej atmosferze.

Piątek to czas na wspólne zabawy i działania kreatywno-artystyczne w Miejskim Centrum Młodzieżowym "Jugendtreff". Wieczorem spotkali się wszyscy zaangażowani w realizację pobytu: uczniowie z rodzicami, nauczyciele, dyrekcja szkoły. Można było dokonać podsumowań, porozmawiać, zjeść pyszne kiełbaski "Thüringer Bratwurst".

- Cały tydzień bardzo szybko minął, dopisywała przepiękna pogoda. Czego nasi uczestnicy się nauczyli? Z pewnością odwagi (nowe miejsce, nowi ludzie), samodzielności, języka (nie tylko niemieckiego...), szerszego patrzenia na świat, tolerancji. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za umożliwienie swoim dzieciom udziału w wymianie, nauczycielom i dyrekcji szkoły za pomoc w organizacji. Dodatkowo dziękujemy pani Małgorzacie Kozielskiej za aktywny udział w projekcie i pani kierowcy Sylwii Machnik za pozytywną, wesołą i bezpieczną podróż. Dziękujemy Pani Wójt Annie Iskale za wsparcie finansowe i pomoc. Mamy nadzieję, że będziemy mogli organizować kolejne edycje tego przedsięwzięcia. Naszą szkołę i szkołę w Zella-Mehlis łączy już prawdziwa przyjaźń - mówi Anita Grycman, nauczycielka języka niemieckiego i zarazem koordynatorka projektu.