do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

JAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

W Nędzy tradycje wielkanocne po polsku i czesku

13 Kwiecień 2018
kategoria:
Aktualności
 

Uczniowie z Nędzy i partnerskich Velkich Hostic wspólnie realizują ciekawy projekt. Spotykają się i poznają siebie nawzajem. Tym razem młodzież opowiedziała sobie o kultywowanych w rodzinach tradycjach wielkanocnych. 

Kolejne spotkanie polskiej i czeskiej młodzieży było kontynuacją działań w projekcie pn. „Tradycje ze smakiem” współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia.

Tematem przewodnim spotkania były święta wielkanocne. Uczniowie m.in. przygotowywali postny obiad: żur, śledzie z ziemniakami. - Nie dla każdego była to uczta kulinarna, ale obiad ten miał wprowadzić uczniów w tradycje kulinarne Wielkiego Postu - relacjonuje nauczycielka ze szkoły w Nędzy Bernadeta Oleszowska.

Młodzież tworzyła też palmy wielkanocne. Zadaniem każdej grupy było również omówienie jej symboliki. Następnym punktem programu była gra terenowa, w czasie której uczniowie poznawali starodawne zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi w Polsce. Potem młodzież, już w szkole, odbyły się warsztaty malowania jaj. I tak minął pierwszy dzień.

Następnego dnia uczniowie przygotowywali koszyczki ze święconką i wspólnie zjedli wielkanocne śniadanie.  - Było to zwieńczenie dwudniowych prac uczniów w projekcie. Przy wspólnym stole dalsze rozmowy toczyły się wokół tematu świąt i wszelkich tradycji świeckich i religijnych z nimi związanych - opowiada nauczycielka.

Więcej zdjęć: TRADYCJE ZE SMAKIEM.