do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Raporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

"Mała Silesia" z Nędzy do Czech. Partnerzy podpisali list intencyjny

01 Marzec 2017
kategoria:
Aktualności
List intencyjny podpisuje Wójt Gminy Nędza Anna Iskała
List intencyjny podpisuje Wójt Gminy Nędza Anna Iskała

Zespół projektowy ds. inwentaryzacji przejechał na rowerze blisko 450 kilometrów na obszarze Pietrowice Wielkich, Krzanowic, Lysek, Nędzy i Raciborza. W wyniku prac projektowych po stronie polskiej powstała koncepcja trasy o długości prawie 40 kilometrów.

Koncepcję projektową ścieżki rowerowej Nędza - Pietrowice Wielkie - Velké Hoštice po polskiej stronie opracował raciborski oddział PTTK. Ścieżkę nazwano "Mała Silesia". Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP Przekraczamy granice.

Efektem konsultacji projektantów, władz gmin oraz środowisk turystycznych została wypracowana najlepsza koncepcja możliwa do zrealizowania. Wyznaczone zostały odcinki trasy rowerowej, które będą w przyszłości przystosowane do ruchu rowerowego i będą łączyły istniejące już w terenie odcinki ścieżek rowerowych.

- Realizacja trasy atrakcyjnej turystycznie pozwoli na sprowadzenie turystów w nasz region na dłużej i umożliwi aktywne spędzanie czasu - mówi Wójt Gminy Nędza Anna Iskała.

Koncepcja trasy umożliwi gminom ubieganie się o środki na projekty poszczególnych odcinków, ich budowę oraz inwestycje turystyczno-rekreacyjne.

We wtorek 28 lutego w Urzędzie Gminy Nędza przedstawiciele gmin, przez które będą przebiegały kolejne odcinki trasy rowerowej, podpisali list intencyjny o przyjęciu do realizacji koncepcji transgranicznej trasy rowerowej. List intencyjny mówi o zamiarze dołożenia wszelkich starań w celu rozpoczęcia prac nad opracowaniem dokumentacji projektowej, rozpoczęcia budowy wyznaczonych odcinków trasy rowerowej, utrzymaniu i promowaniu jej w regionie.

"Mała Silesia" po stronie polskiej miałaby mieć około 40 kilometrów. Jej wyznaczony przez projektantów przebieg posiada kilka interesujących obiektów. M.in. teren obok kościoła w Gródczankach (Pietrowice Wlk.- Skowronów), oryginalne miejsce odpoczynku, a także biwaku w Samborowicach, przed wjazdem do miejscowości, w „Uroczysku”. Jest to pięknie położony zagajnik w prawdopodobnie dawnym wyrobisku ze wspaniałym widokiem na dolinę Troi. Następne miejsce do odpoczynku znajduje się w Wojnowicach. Nie jest położone bezpośrednio przy planowanej ścieżce, ale obok interesującego obiektu w tej miejscowości- pałacu, obok którego wiedzie szlak rowerowy R-6.

Na terenie Raciborza PTTK proponuje umiejscowienie dwóch nowoczesnych obiektów, które będą służyły nie tylko dla odpoczynku, ale głównie informacji turystycznej, przy skrzyżowaniu szlaków - pl. Konstytucji 3 Maja oraz moście w ciągu ul. Piaskowej. Bardzo istotne jest, że z tych dwóch miejsc można bezkolizyjnie dojechać drogami rowerowymi na Stare Miasto oraz Zamek.

Kolejne miejsce odpoczynku, wzbogacone pełnymi informacjami turystycznymi znajduje się obok parkingu, przy wejściu do rezerwatu Łężczok. Z kolei przy przebiegu ścieżki obok boiska w Babicach, jest wspaniałe miejsce na skraju brzeziny, na którym można zbudować altanę do odpoczynku z tablicą informacyjną. Ścieżka na części obszaru gminy Nędza miałaby biec szlakiem dawnej wąskotorówki. Następny obiekt na trasie ścieżki istnieje na głównym placu w Nędzy, pl. Dr. E. Chroboczka, gdzie można odpocząć przed dalszą wielokilometrową  podróż lasami raciborskimi.

- Zarówno gmina Pietrowice Wielkie, jak i gmina Nędza zasługują na wysoką ocenę regionów o rozwijającej się turystyce - twierdzą projektanci z PTTK Racibórz. - To gminy dotychczas kojarzone  z rezerwatem Łężczok, festynem majowym, szkółką kontenerową w Nędzy i Wielkanocną Procesją Konną, eko-targami w Pietrowicach Wielkich. A należy przede wszystkim  wyróżnić nieznane, a wyjątkowe doliny przepływających przez te tereny rzek: Psiny/Cyny, Troi  oraz Suminy. Są to miejsca magiczne - uważa Paweł Żółciński z PTTK.

To właśnie tamtędy projektanci zaplanowali przebieg „Małej Silesii”. - Staraliśmy w koncepcji umieścić, z racji naszej działalności, jak najwięcej informacji turystycznych o obu gminach. Zgromadzony materiał w pełni pozwala na opracowanie przewodnika turystycznego dla rowerzystów. Mamy nadzieję, że stopniowo proponowana trasa rowerowa z Velkych Hostic do Rud będzie stanowić jeden z najważniejszych szlaków rowerowych w regionie, a zyskując status ponadregionalnego produktu turystycznego wysokiej klasy-ważnym szlakiem rowerowym Polsce, z dodatkowym statusem szlaku międzynarodowego - uważają projektanci.