• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Czy nauka języka niemieckiego może być przyjemna?

31 Styczeń 2024
kategoria:
Aktualności

To pytanie zadali sobie uczniowie klasy I i III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Babicach i starali się udowodnić, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna.
Jeśli ilość godzin nauki języka w szkole jest ograniczona i częste lekcje nie wchodzą w grę, to warto zmobilizować się choćby do tego, aby chociaż co drugi dzień poświęcić parę minut nauce języka niemieckiego. Może to być słuchanie a później śpiewanie ulubionej piosenki z repertuaru dziecięcego, recytowanie wierszyka, gra w grę, w której można uczyć się nowych słówek lub oglądanie niemieckiej bajki. Wielką zaletą jest, gdy rodzice wspierają naukę języka i mobilizują własne dziecko do tej nauki. W ten to sposób poświęcony czas, który miał być koniecznością, staje się naprawdę dobrą i przyjemną zabawą.

Dzieci w klasach początkowych bardzo lubią śpiewać, a gdy piosenka jest lubiana przez dziecko i chętnie śpiewana, wtedy można zgłosić ucznia na konkurs piosenki.  Takim to przykładem może być udział uczennicy klasy I  Hiacynty Dziedzioch w 22. Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej Szkół Podstawowych Województwa Śląskiego w kategorii klas 1-3, gdzie dziewczynka zajęła I miejsce z piosenką „Ich habe einen kleinen Papagei”. Prawie artystyczne zaśpiewanie kilkuzwrotkowej piosenki oraz kolorowy strój komisja nagrodziła pierwszym miejscem, co było dumą dla dziecka, rodziców i szkoły. W tym przypadku systematyczne śpiewanie wybranej piosenki przez Hiacyntę jest dowodem na to, iż można się nauczyć, jeśli tylko się chce i ma wsparcie w nauczycielu i rodzicach.  Wtedy to efekty nie dają na siebie długo czekać.

Urozmaiceniem nauki języka niemieckiego w młodszych klasach są co roku obchody Dnia Świętego Marcina. I tak to chętni uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno - Językowym dla klas 1-3 „Legenda o Świętym Marcinie” w Społecznej Szkole w Zabrzu. Z dumą mogliśmy się dowiedzieć, że dzieci z naszej szkoły, z pośród wielu prac zostali wyróżnieni i zdobyli trzy pierwsze miejsca. A oto zwycięzcy: I miejsce - Jakub Gruszka z klasy I, II miejsce – Gabriel Klieryk z klasy III oraz Zachary Bytomski również z klasy III.  Laureaci wykazali się umiejętnościami plastycznymi oraz znajomością słownictwa związanego z legendą o Św. Marcinie. Otrzymane dyplomy i nagrody książkowe przydatne do dalszej nauki języka stały się mobilizację do dalszego kontynuowania nauki w sposób przyjemny i dostosowany do wieku dzieci.

Okazją do dodatkowej nauki języka poza lekcjami w szkole był projekt w ramach nauki języka mniejszości narodowej - niemieckiego sponsorowany oraz przeprowadzony przez  DFK Zarząd  Wojewódzki w Raciborzu pt. : „Dzieci w świecie bajek” -  ”Kinder in der Märchenwelt”. Podczas zimowej przerwy świątecznej 15 osobowa grupa dzieci miała możliwość uczestnictwa w tym projekcie. Projekt realizowany był w szkole a obejmował czytanie i oglądanie wybranej bajki, tematyczne warsztaty plastyczne, rozwiązywanie krzyżówek, gry i zabawy z animatorami oraz oglądanie interaktywnej sztuki teatralnej pt. „Królowa Śniegu” - „Die Schneekönigin”. Wszystkie dzieci z ciekawością i dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Przedstawienie teatralne przeniosło dzieci do innego niezwykłego świata Królowej Śniegu, gdzie sami mogli  tak po prostu uczestniczyć w spektaklu i zagrać jako aktor wybraną rolę. Nie myśleli o tym, czy to umieją robić, czy nie. Chętni młodzi aktorzy spokojni i na luzie, bez zbędnych ceregieli weszli na scenę. Była lekka trema, ale co tam. Zmieniająca się sceneria, gra kolorów, stosowna muzyka, dobra gra aktorów z teatru w Krakowie wzbudziła duże zainteresowanie młodych widzów. Opiekunem dzieci podczas projektu była nauczycielka języka niemieckiego Stefania Niemiec.  Projekt zachwycił młodych uczestników i wszyscy mają nadzieję, że w poszerzonej wersji będzie miał swoją kontynuację i że będzie można znowu w przyszłym roku z niego skorzystać.

Osiągnięcia naszych dzieci i zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i i rodziców jest dowodem na to, iż nauka języka niemieckiego może być nie tylko przyjemna ale i skuteczna- S. Niemiec, nauczyciel ZSP Babice.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia "Czy nauka niemieckiego może być przyjemna"

 

 

 

 

 

do góry