do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Edukacja EkologicznaMonitoring powietrzaInformacja o ogłoszonym poziomie jakości powietrzaRaporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Ekogroszek, biomasa z ogródka, czy olej? Które z paliw można zgodnie z przepisami spalać w instalacjach centralnego ogrzewania?

01 Kwiecień 2021
kategoria:
Aktualności

Zakaz dla najgorszego węgla.

Zapisy uchwały antysmogowej woj. śląskiego wprowadzają zakaz stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem. Zakazane jest także stosowanie paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o wielkości poniżej 3mm jest większa niż 15%.

Zakaz wynika z faktu, że węgiel brunatny oraz najdrobniejsze frakcje węgla kamiennego, tj. muły węglowe i flotokoncentraty, to paliwa stałe generujące największe emisje zanieczyszczeń, szczególnie w zakresie emisji pyłów oraz benzo(α)pirenu.

Węgiel brunatny jest jakościowo dużo gorszym paliwem niż węgiel kamienny i charakteryzuje się niższą wartością opałową (zazwyczaj poniżej 19 MJ/kg), co związane jest zarówno z jego budową chemiczną, jak też wysokimi zawartościami popiołu (powyżej 20%) oraz wilgoci (powyżej 30%).

 

Czy ekogroszek jest eko?

Niestety również popularne i dopuszczone do sprzedaży paliwa węglowe, jak np. „ekogroszek”, często nie spełniają wymaganych standardów i w rzeczywistości mają gorszą wartość opałową i większą zawartości popiołu, sarki i wilgoci niż deklarują sprzedający.

Jedno z badań, przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Warszawskiej na zlecenie ClientEarth wykazało nawet 43-krotnie większą zawartość popiołu, niż wynosi norma (więcej: https://bit.ly/3uagQPp). Badane próbki węgla zawierały także znaczące ilości rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych czy też znacząco przekraczały dopuszczalne stężenia tlenku węgla w spalinach (od 1300 do ponad 3000 mg/Nm3 przy normie 500) i tlenków azotu.

Z kolei Laboratorium Badawcze Analizy Paliw Instytutu Energetyki Politechniki dokonało oceny parametrów jakościowych testowanych „ekogroszków”. W jednym z dwóch przebadanych ekogroszków” zawartość popiołu była ponad dwukrotnie wyższa od deklarowanej przez producenta (15% zamiast 7%), z kolei wartość opałowa okazała się niższa o prawie 2 MJ/kg w stosunku do dolnej deklarowanej wartości (tj. 26 Mj/kg).

 

Zakaz dla wilgotnego drewna

Przepisy uchwały antysmogowej wprowadzają także zakaz stosowania biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Przyjęte parametry wilgotności dewna odpowiadają wartościom uzyskiwanym poprzez jego sezonowanie przez okres około dwóch lat. Spalanie drewna o wilgotności powyżej 20% jest nie tylko mniej wydajne energetycznie, gdyż część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci, ale przede wszystkim zwiększa emisję pyłu oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(α)pirenu. Wilgotnego drewna spala się nawet dwukrotnie więcej, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania oraz wyższe emisje zanieczyszczeń do środowiska.

 

Trawa, gałęzie, liście i inne śmieci.

Jeszcze dekadę temu Polska nie miała żadnej profesjonalnej instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, za to były u nas setki tysięcy przydomowych spalarni śmieci. Zakaz spalania odpadów w indywidualnych systemach ogrzewania jest powszechnie znany, ale niestety, nie dla wszystkich. Za spalania odpadów zgodnie z ustawą o odpadach grozi grzywna, a na najgorszym wypadku pozbawienie wolności.

Nie dla wszystkich jest także oczywiste, że zakaz ten dotyczy również roślinności z przydomowego ogródka. Zgodnie z ustawą o odpadach podlega ona selektywnej zbiórce, a więc w sensie prawnym jest odpadem i za jej spalanie grożą sankcje takie same, jak np. dla spalania plastikowych butelek w domowej kotłowni.

 

Opracowano na podstawie:

- Uchwała antysmogowa woj. śląskiego

- Raport z realizacji badań stanowiskowych i analitycznych związanych z procesem spalania ekogroszku wraz z opinią ekspercką, Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej,  https://bit.ly/31MXu6N