do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Raporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Matematyczni Ryśliciele promują swoją książkę w powiecie!

23 Styczeń 2019
kategoria:
Aktualności
 

Siódmoklasiści z SP im. Powstańców Śląskich w Nędzy ukończyli pracę nad projektem Matematyczni Ryśliciele – wizualny świat matematyki, który wykonali w ramach Programu mPotęga – V edycja konkursu grantowego Fundacji mBanku.

Projekt powstał już w maju 2018 r., kiedy to nauczycielki – Małgorzata Mielnik i Anna Wojtek  zgłosiły go do konkursu i znalazł się on pośród 15 najlepszych projektów w Polsce w kategorii klas 7-8 SP i gimnazjum (a było ich aż 598). Projekt to zestaw  metod i narzędzi pracy z uczniem mający na celu przede wszystkim poprawienie wizerunku najtrudniejszego przedmiotu w szkole oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematycznych i wiary we własne możliwości intelektualne.                                                                                                                                                                                                  

 Cały projekt składał się z 3 głównych modułów, podczas których uczniowie dowiedzieli się, że matematyka jest podstawą innych nauk i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Już we wrześniu 2018 r. uczniowie mogli zainspirować się wystawami podczas wycieczki naukowej  do Świata Techniki w Ostrawie, aby później, w październiku, stworzyć swoje własne filmiki matematyczne. Filmiki te miały za zadanie przybliżyć i ukazać nam wszystkim wszechobecność matematyki w życiu codziennym, ale także pokazać wiele ciekawostek matematycznych. Koordynatorki projektu ogłosiły konkurs na najlepszy film matematyczny w całej szkole. Zwycięskie filmy zostały opublikowane na naszej projektowej stronie internetowej www.matematyczni-rysliciele.pl, która powstała w listopadzie. Ponadto, uczestnicy programu stworzyli matematyczne pomoce dydaktyczne, wydrukowane na drukarce 3D, które można wykorzystywać podczas lekcji.

Ostatnim etapem pracy było opracowanie autorskiej książki matematycznej przy wykorzystaniu techniki sketchnotingu. Sketchnoting – czyli inaczej szkic-notatka, to metoda używana w myśleniu wizualnym, polegająca na notowaniu z wykorzystaniem dużej liczby elementów wizualnych, najczęściej wykonywanych ręcznie. Forma taka nie tylko wspomaga zapamiętywanie pojęć czy wzorów, ale także tworzy bardziej zrozumiały przekaz - pobudza kreatywność.

Książka Matematyczni Ryśliciele – zestaw matematycznych szkico-notatek z zadaniami - to zbiór notatek o różnej tematyce, które mogą być wykorzystane podczas lekcji matematyki jako urozmaicenie tradycyjnych metod wprowadzania zagadnień, czy wzorów. Dodatkowo, książka zawiera kilka przydatnych kart pracy z zadaniami, które można użyć na lekcji, jako kartkówki lub zadania sprawdzające poziom opanowania materiału. Część z nich zawiera elementy oceniania kształtującego, pozwalającego uczniom na samoocenę. Książka ta została rozesłana do szkół podstawowych powiatu raciborskiego oraz udostępniona na stronie internetowej projektu.  Mamy nadzieję, że nauczyciele matematyki chętnie zajrzą do naszej książki, ale także zainspirują się nią i stworzą własne szkico-notatki, aby urozmaicić lekcje matematyki.
Praca nad całością wymagała sporo wysiłku ze strony uczniów i koordynatorek, ale była także wspaniałą matematyczną przygodą, która zostanie w naszych myślach na długi czas.

 • 1
 • 2
 • 3