do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Edukacja EkologicznaMonitoring powietrzaInformacja o ogłoszonym poziomie jakości powietrzaRaporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Ważna informacja dla mieszkańców u których montowane będą kotły na biomasę!

12 Lipiec 2021
kategoria:
Aktualności

W związku z postępującą realizacją projektu " Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg"  beneficjentów biorących udział w zakresie montażu kotłów na biomasę prosimy o zapoznanie się z poniższymi wymaganiami, jakie muszą spełnić prze montażem.


 1. Opinia kominiarska w której kominiarz dopuści przewód wentylacyjny, przewód napowietrzający oraz kanał dymowy do wykorzystania dla kotła opalanego pelletem lub  wskaże co trzeba wykonać przed montażem kotła.

Wykonawca może przystąpić do montażu kotła na biomasę jeżeli Użytkownik wykona zalecenia zawarte w opinii kominiarskiej.

 1. Minimalna wysokość kotłowni, w której możliwy jest montaż kotła wynosi 190 cm.
  W przypadku kotłowni niższej, Właściciel budynku musi wykonać pogłębienia kotłowni do wymaganej wysokości o czym został poinformowany podczas audytu.
 1. Do kotła opalanego pelletem dostarczona będzie pompa kotła do podwieszania, pompa do centralnego ogrzewania sterująca jednym obiegiem grzewczym oraz zawór 3 drogowy mieszający, natomiast pompa do ładowania CWU jest kosztem niekwalifikowanym i jej zakup leży po stronie mieszkańca.

Mieszkaniec może zakupić pompę od Wykonawcy lub dostarczyć własną pompę. Zgodnie z informacją uzyskaną u Producenta kotłów nie ma obowiązku montażu nowej pompy obiegowej. Pompa może być używana ( np. z układu obecnego c.o. ) ale musi spełniać wytyczne Producenta kotła. 

Brak podłączenia pompy CWU spowoduje brak możliwości sterowania podgrzewem ciepłej wody użytkowej.

 

 1. Kocioł nie wymaga fundamentu, jednak podłoże powinno być twarde, równe i niepalne.
  Aby zapewnić łatwą i bezpieczną obsługę kotła, powinien on być oddalony od poszczególnych ścian kotłowni. Zachowanie minimalnych odległości pozwoli na łatwy dostęp do poszczególnych części kotła, co jest niezbędne dla jego właściwej eksploatacji i konserwacji. Najmniejsza odległość od ścian w obrysie kotła powinna wynosić 20 cm z tyłu, 40 cm z boku (nie dotyczy zasobnika na pellet). Minimalna odległość z przodu kotła od strony drzwiczek wynosi 110 cm.

Należy również zachować bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych, oraz instalacji elektrycznej i gazowej.

 

Mając na uwadze zbliżający się termin montaży prosimy aby wyżej wymienione zalecenia wykonać niezwłocznie!