• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Dalszy plan walki ze smogiem na Śląsku - cztery lata programu „Czyste Powietrze”

28 Wrzesień 2022
kategoria:
Aktualności

 

 

 

Dalszy plan walki ze smogiem na Śląsku – cztery lata programu „Czyste Powietrze”

Podczas konferencji prasowej w Mysłowicach nowo powołany pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Paweł Mirowski podsumował efekty ww. projektu.

Do najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych przed jakimi stoi nasz kraj jest poprawa jakości powietrza. Aby osiągnąć ten cel wdrażanych jest równolegle kilka projektów oferujących wsparcie finansowe. Walka ze smogiem nie oznacza jedynie dbałości o stan klimatu i środowiska, to przede wszystkim wyraz troski o zdrowie Polaków i polepszenie komfortu ich życia.

Prognozuje się, iż do 2029 r. w programie „Czyste Powietrze” zostanie wymienionych 3 mln tzw. kopciuchów na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła. Dotychczasowe efekty programu są pozytywne, co przekłada się na mniejszą ilość emisyjnych urządzeń grzewczych w budynkach. Program w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Beneficjentów. Ponadto jest stale modyfikowany i udoskonalany.

Skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Na wymianę źródła ciepła i kompleksową termomodernizację można otrzymać do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony, najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Dodatkowo w programie biorą udział banki, które w ramach Kredytu Czyste Powietrze oferują pomoc beneficjentom, bowiem dotacja przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu.

W lipcu br. została zapoczątkowana wersja programu pod umowną nazwą „Czyste Powietrze Plus” tzw. prefinansowanie. Dzięki nowej odsłonie, program stał się jeszcze bardziej dostępny dla osób o niskich dochodach.

Przewiduje się kolejne zmiany programu w celu dostosowania go do zmieniających się w sposób dynamiczny warunków zewnętrznych. Zostanie przeprowadzona aktualizacja programu pod kątem finansowym ponieważ koszty inwestycji w momencie uruchamiania programu w 2018 roku są nieadekwatne w stosunku do panujących cen materiałów i urządzeń. Ponadto najważniejsze zmiany dotyczą: zwiększenia progów dochodowych, możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie oraz wprowadzenia większego finansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji na podstawie audytu energetycznego.

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Programy_dla_poprawy_jakosci_powietrza_i_efektywnosci_energetycznje_budynkow 22-09-28 11:49 4.27MB pobierz plik: Programy_dla_poprawy_jakosci_powietrza_i_efektywnosci_energetycznje_budynkow
do góry