do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Edukacja EkologicznaMonitoring powietrzaInformacja o ogłoszonym poziomie jakości powietrzaRaporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Fragment Szlaku Husarii Polskiej z Rud do rezerwatu "Łężczok"

 • znakowany na czerwono
 • przebiegający z Będzina do Krzanowic

Bardzo ciekawy fragment długodystansowego Szlaku Husarii Polskiej, wiodącego z Będzina do położonych tuż przy granicy z Czechami Krzanowic. Nazwa szlaku nawiązuje do słynnej odsieczy Wiednia, gdyż prawdopodobnie tą trasą wędrowały wojska Jana III Sobieskiego na ratunek stolicy Cesarstwa Austriackiego.

Opisywany odcinek Szlaku Husarii Polskiej przebiega przez Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i łączy jego dwie największe atrakcje – pocysterski Zespół Klasztorny-Pałacowy w Rudach oraz rezerwat „Łężczok”, znajdujący się na terenie gminy Nędza. Choć szlak jest pieszy, można bez większego kłopotu pokonać go na rowerze.

Na terenie gminy Nędza szlak ma długość 13 km. Prowadzi leśną drogą od leśniczówki Krasiejów w Jankowicach do leśniczówki w Nędzy. Dalej wiedzie ulicami wsi Nędza: obok stacji kolejowej Nędza Wieś, kościoła, szkoły, do stacji kolejowej Nędza. Następnie przebiega wzdłuż torów kolejowych do przejazdu i dalej groblą wzdłuż stawów Salm. Na terenie rezerwatu przyrody Łężczok szlak prowadzi wzdłuż stawu Brzeziniak. Dalej przebiegając wzdłuż kanału odpływowego dochodzi do zabudowań raciborskich Markowic.

ZOBACZ MAPĘ na: www.trail.pl.

 

 

Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych 

 • znakowany na żółto
 • przebiegający z Chałupek do Bierawy 

Trasa szlaku przebiega obok polskich szkół mniejszościowych, czynnych w okresie międzywojennym w niemieckiej części Górnego Śląska. Szlak wiedzie doliną górnej Odry i przechodzi przez wzgórza Płaskowyżu Głubczyckiego i Rybnickiego.

Na terenie gminy Nędza szlak ma długość 11 km. Prowadzi z Raszczyc przez Rezerwat Przyrody "Łężczok". Zachodnią groblą wychodzi przez łąki do Zawady Książęcej. Dalej biegnie przez Ciechowice do Turza. 

ZOBACZ MAPĘ na: www.trail.pl.