do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Raporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Kapliczki

Drewniana kapliczka Jana Nepomucena
Kapliczka Jana Nepomucena

Przy ul. Gliwickiej 24 stoi murowana, neogotycka kapliczka z początku XX wieku. Zbudowano ją na planie kwadratu. Posiada potynkowane ściany o podziałach ramowych, zwieńczone ceglanym fryzem kostkowym. Od frontu widać narożniki zwieńczone sterczynami, wychodzącymi poza bryłę kapliczki. W jej szczycie znajduje się przepruty przyczółek. Kapliczka posiada współczesny ołtarzyk.

Murowana kapliczka ceglana, obok drzewa, w tle budynek mieszkalny
 Kapliczka przy ulicy Gliwickiej

Z kolei przy ul. Wiejskiej 20 stoi kapliczka drewniana, pochodząca z końca XIX wieku. Posiada konstrukcję słupową i jest rozmieszczona na planie kwadratu. Kapliczka jest oszalowana, od frontu otwarta. W nadprożu widać ozdobnie wycięte listwy. W jej wnętrzu znajduje się drewniana, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, pochodząca z połowy XIX wieku.

Na terenie przysiółku Piła, znajdującego się za przystankiem kolejowym Szymocice na linii Kędzierzyn–Rybnik, na obszernej polanie stoi drewniana kapliczka z II połowy XIX wieku. Posiada konstrukcję słupową i jest rozmieszczona na planie kwadratu. Kapliczka jest oszalowana, od frontu otwarta, przykryta namiotowym dachem, pokrytym papą.

Drewniana kapliczna z II połowy XIX wieku pośród drzew
Kapliczka na terenie przysiółku Piła

W nadprożu widać ozdobnie wycięte listwy. Wewnątrz znajduje się współczesny ołtarzyk. Do niedawna w kapliczce była też zabytkowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na smoku.

Opracowano na podstawie materiałów Urzędu Gminy w Nędzy oraz publikacji: R. Respondowski, E. Wieczorek: Inwentaryzacja krajoznawcza województwa katowickiego. Zeszyt 15. Gmina Nędza, Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK. Katowice 1995.