• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Kapliczki

Drewniana kapliczka Jana Nepomucena
Kapliczka Jana Nepomucena

Przy ul. Gliwickiej 24 stoi murowana, neogotycka kapliczka z początku XX wieku. Zbudowano ją na planie kwadratu. Posiada potynkowane ściany o podziałach ramowych, zwieńczone ceglanym fryzem kostkowym. Od frontu widać narożniki zwieńczone sterczynami, wychodzącymi poza bryłę kapliczki. W jej szczycie znajduje się przepruty przyczółek. Kapliczka posiada współczesny ołtarzyk.

Murowana kapliczka ceglana, obok drzewa, w tle budynek mieszkalny
 Kapliczka przy ulicy Gliwickiej

Z kolei przy ul. Wiejskiej 20 stoi kapliczka drewniana, pochodząca z końca XIX wieku. Posiada konstrukcję słupową i jest rozmieszczona na planie kwadratu. Kapliczka jest oszalowana, od frontu otwarta. W nadprożu widać ozdobnie wycięte listwy. W jej wnętrzu znajduje się drewniana, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, pochodząca z połowy XIX wieku.

Na terenie przysiółku Piła, znajdującego się za przystankiem kolejowym Szymocice na linii Kędzierzyn–Rybnik, na obszernej polanie stoi drewniana kapliczka z II połowy XIX wieku. Posiada konstrukcję słupową i jest rozmieszczona na planie kwadratu. Kapliczka jest oszalowana, od frontu otwarta, przykryta namiotowym dachem, pokrytym papą.

Drewniana kapliczna z II połowy XIX wieku pośród drzew
Kapliczka na terenie przysiółku Piła

W nadprożu widać ozdobnie wycięte listwy. Wewnątrz znajduje się współczesny ołtarzyk. Do niedawna w kapliczce była też zabytkowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na smoku.

Opracowano na podstawie materiałów Urzędu Gminy w Nędzy oraz publikacji: R. Respondowski, E. Wieczorek: Inwentaryzacja krajoznawcza województwa katowickiego. Zeszyt 15. Gmina Nędza, Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK. Katowice 1995.

do góry