• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Kapliczka

Stara czarnobiała fotografia ukazująca ulicę w perspektywie centralnej
 Ulica Ofiar Oświęcimskich

Na skrzyżowaniu dróg w centrum wsi stoi kapliczka, zbudowana na początku XX wieku. Jest to obiekt murowany, usytuowany na planie kwadratu, posiada potynkowane ściany o podziałach ramowych. W jej szczycie znajduje się przyczółek z metalowym krzyżem. Wejście i okna zamknięte są półkoliście i dekoracyjnie obramione tynkiem z kamyczkami. Wewnątrz jest współczesny ołtarzyk.

 

Mogiła ofiar "marszu śmierci"

Płyta znajduje się na tle ogrodzenia z drutu kolczastego.

W styczniu 1945 r. przez wieś prowadziła jedna z dróg ewakuacyjnych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz w kierunku Kędzierzyna. Więźniowie padali z głodu, zimna i wycieńczenia. Rannych dobijali żołnierze eskorty. Droga ewakuacji była usiana trupami, które zebrano i pochowano na cmentarzu w Górkach Śląskich przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Mogiłę nakryto płytą z inskrypcją: "Cześć bohaterom zamordowanym więźniom obozu oświęcimskiego w styczniu 1945 roku". Za mogiłą umieszczono pomnik więźniów oświęcimskich, w postaci granitowej płyty z inskrypcją: "Z bezkresu wzgardy, cierpień i nadziei ku wiecznej chwale i pamięci". Płyta znajduje się na tle ogrodzenia z drutu kolczastego.

Budynek szkoły

Stare sepiowe zdjęcie szkoły, budynek po lewej stronie zdjęcia, po prawej wysokie drzewo, przed zabudowaniami drewniany płot
Budynek szkoły w Górkach Śląskich

Przy ul. Ofiar Oświęcimskich 62 usytuowany jest budynek szkolny, zbudowany około 1900 r. Jest to 3-kondygnacyjny obiekt murowany, potynkowany, z niesymetryczną, 5-osiową fasadą. Posiada obramione okna, ceglane narożniki i schodkowy fryz w szczycie.

Zabudowania mieszkalne

Widok na ulicę i idących po niej ludziach na tle budynku, zdjęcie archiwalne w sepii
Mieszkańcy Górek Śląskich na ulicy

Tuż obok, przy ul. Ofiar Oświęcimskich 58, stoją dwa domy celne, zbudowane w latach 1920–25. Obydwa są piętrowe, murowane i potynkowane. W szczytach posiadają półkoliste okienka. Obecnie budynki te są zamieszkałe.

W zachodniej części wsi, przy ul. Ofiar Oświęcimskich 39, znajduje się budynek mieszkalny, zbudowany około 1890 r. Jest to 3-osiowy, parterowy obiekt z poddaszem, murowany i potynkowany. Ma obramione okna, a jego ściany wieńczy fryz kostkowy.

Opracowano na podstawie materiałów Urzędu Gminy w Nędzy oraz publikacji: R. Respondowski, E. Wieczorek: Inwentaryzacja krajoznawcza województwa katowickiego. Zeszyt 15. Gmina Nędza, Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK. Katowice 1995. Wykorzystano ponadto fotografie udostępnione przez p. Zygfryda Weinera.

do góry